Қостанайдағы NIS оқушылары Student Research Conference-те бірінші дәрежелі дипломдармен марапатталды

Қостанай қаласындағы Зияткерлік мектеп оқушылары Асан Асанов пен Амирхан Асылканның жұмысы Брюссельде қашықтан өткен халықаралық ғылыми-зерттеу конференциясында жоғары бағаланды.

Бельгия астанасында өткен «Студенттер мен мектеп оқушыларының халықаралық ғылыми-зерттеу жұмыстары конференциясының» «Биология ғылымдары» секциясында «Генетика» бағыты бойынша Асан мен Амирханның «Д витаминінің Drosophila melanogaster мутациясының пайда болуына әсері» жобасы бірінші дәрежелі дипломмен марапатталды.

– Бізді осы ғылыми жұмысты орындауға биология пәні мұғалімі Селвин Джейкобс ынталандырды. Бастапқыда дрозофиланы кесіп өту негізінде генетика саласында көптеген жаңалықтар ашқан Томас Морганның зерттеулерін қайталағымыз келді. Бір жарым жыл бойы дрозофиланы өсіріп, түрлі тәжірибелер жүргіздік. Солардың бірінде біздің ғылыми жұмысымыздың негізгі бағыты – мутация жиілігіне D витаминінің әсері пайда болды. Бұл тақырып қазіргі әлем үшін өзекті болып табылады, өйткені онкологиялық аурулардың жиілігі өсіп келеді, ал бұл аурулардың емін іздеу философиялық үдерістің бір түріне айналды. Ғылыми жетекшіміз Галина Вартаньян мен Селвин Джейкобсқа жан-жақты көмектері мен қолдаулары үшін алғысымызды білдіреміз, – деп бөлісті Асан мен Амирхан.

Бауыржан Амиргалиев «Биология ғылымдары» секциясы бойынша ерекше көзге түсті, «Экология» бағытындағы жоба темекі сүзгілерін қайта өңдеуге арналған.

Жеңімпаздар мамыр айында Парижде өтетін «GRAND GALA AWARD PARIS 2023» марапаттау рәсіміне шақырту алды.